ערב חצי גמר של פרוייקט SpaceLab

 

אמש התקיים בחטיבת הביניים, ערב חצי גמר של פרוייקט SpaceLab בהובלתה של קרן רמון. בבית הספר התקיימה התלבטות האם לקיים ערב חגיגי זה, המהווה את שיאו של הפרוייקט הנמשך שנתיים, כמתוכנן או לדחותו, בשל האבל שירד על קרן רמון עם היוודע מותה של רונה רמון, יוזמת ומייסדת הקרן. ההתלבטות לא ארכה זמן רב, מכיוון שהיה ברור לכולם כי קיומו של כנס כזה, בו תלמידים מציגים בפני הקהילה את רעיונותיהם היצירתיים למחקרים שיערכו בתנאי מיקרוגרוויטציה בתחנת החלל הבינלאומית, הוא מימוש חזונה של רונה.
המנחה ומנטור הפרוייקט בביה"ס, ניר דוברובסקי, פתח את הערב בדקת דומיה לזכרה של רונה רמון. לאחר מכן נשאו דברים ראש העיר מר צביקה גנדלמן, נציגת קרן רמון הגב' ליאור רון מנהלת פרוייקט SpaceLab ומנהלת ביה"ס הגב' אילנה שטרהל כל הדוברים פתחו בדברי זיכרון לרונה רמון, והעלו על נס את דמותה מעוררת ההשראה, את יכולת הנתינה שבה והבטיחו להמשיך ולשמר את זכרה וזכרון יקיריה אילן ואסף בפרוייקטים חינוכיים שישפיעו על דמותה של החברה הישראלית.
מנהלת ביה"ס שיתפה את הנוכחים בזכרון העז שהותיר ביקורה של רונה במרכז היזמות של ביה"ס לפני שנתיים, בעניין שגילתה במיזמי החניכים ובתשומת הלב שהעניקה לכל אחד מהתלמידים.
בהמשך הערב הציגו תלמידי כתה ט' המשתתפים, מזה שנתיים, בפרוייקט SpaceLab, בהנחייתה של נירית ברעם, את משימת הסיום של הפרוייקט הנקראת על שמו של אילן רמון (במסגרת הפרויקט פועלים התלמידים לפי רשימת משימות כאשר כל משימה נקראת על שם אסטרונאוט מצוות מעבורת החלל "קולומביה" שבה היה חבר גם אילן רמון זכרו לברכה).
התלמידים נחלקו לקבוצות, כל תלמיד קבל תפקיד (מפקד משימה, חוקר, מדען ועוד), והם תכננו ובנו ניסוי שיוכל להתבצע בתחנת החלל הבין לאומית. התלמידים הציגו בפני הקהל וחבר השופטים את הניסויים. בתום הערב נבחרו שני ניסויים לתחרות הגמר הארצית על ידי חבר השופטים בו היו חברים: יוסי ימין (מייסד ומנכ"ל חברת Spacepharma שפיתחה את הפלטפורמה שתשמש להטסת הניסוי לחלל), דר' ליהי יפרמושקין מחברת Spacepharma, וסגן אלוף עומרי פדהצור מחיל הים.
רונה רמון פעלה רבות כדי לעורר בבני נוער את החשיבה היצירתית, היכולת להתמודד עם בעיות שנראו כמעט כבלתי אפשריות ולהוכיח להם כי השמים אינם הגבול, ואמש הוכיחו התלמידים כי ימשיכו ויצעדו למצויינות בדרכם של אילן ואסף רמון ובעבורם השמיים, אכן אינם הגבול.